Institut za neonatologiju, Beograd

latinica
latinica
cirilica
ћирилица
english
english
 
Актуелне информације

29.09.2022.

Поштовани родитељи,
превремено рођење бебе је у највећем броју случајева праћено осећањима страха и беспомоћности родитеља. Ови осећаји нажалост, упркос радости које доноси, не нестају ни након отпуста из болнице. Том значајно доприноси и осећај усамљености.
Подстакнуте тим искуством, три мајке чија су деца превремено рођена, а које су се упознале управо на нашем Институту за неонатологију у Београду, основале су Удружење родитеља превремено рођене деце Србије Мали Див 2010.године.
Вери Бикицки Ивезић, Светлани Прерадовић и Наташи Булаји, оснивачима Удружења Мали Див се након две године као ко-оснивач придружила Оливера Живаљевић, вама вероватно позната као аутор књиге “Рођени пре времена”. Тако је број превремено рођене деце оснивача овог удружења порастао на седам.

-КАКО РАДИ УДРУЖЕЊЕ-
Удружење не подразумева формално чланство и има интернет страницу која пружа драгоцене информације о свим аспектима превременог рођења и активностима удружења Посетите сајт.
Циљ Удружења родитеља превремено рођене деце Србије Мали Див је да допринесе што квалитетнијем животу превремено рођене деце и оснаживању родитеља, који у томе имају једну од кључних улога. Зато су основне активности Удружења усмерене су на подршку, информисање и помоћ родитељима превремено рођене деце.
У првим данима и месецима, Удружење на разне начине олакшава родитељима период боравка бебе у болници и припреме се за изазове који долазе. У ту сврху осмишљена је и брошура Када роде пожуре, коју добија свака мајка чије се дете лечи на Институту за неонатологију, непосредно по пријему у болницу.
Након отпуста, активисти удружења, кроз сталну комуникацију и разне видове солидарности, пружају подршку, могућности размене искуства и превазилажења осећаја изолације и беспомоћности.
У то име удружење редовно комуницира са великим бројем родитеља на ФБ страници која сада има преко 8000 чланова, организује онлине психолошке радионице и спроводи низ других активности.
ФБ групи Мали Див се можете придружити слањем захтева на страницу FACEBOOK Mali Div. Удружењу Мали Див се можете обратити и на e-mail адресу udruzenjemalidiv@gmail.com

-КОЈЕ КОНКРЕТНО АКЦИЈЕ УДРУЖЕЊЕ ПРЕДУЗИМА-
У циљу информисања јавности и родитеља о важности превенције превременог порођаја и осталим аспектима бриге о здрављу превремено рођене деце, као и подизања свести опште заједнице о изазовима и последицама превременог рађања, Удружење Мали Див је, између осталог, допринело да поводом обележавања Светског дана превремено рођене деце, 17. новембра, Србија буде обасјана љубичастим светлима. Комуникацијом са општинама, институцијама и установама широм Србије постигнуто је да у преко 30 општина јавне установе на овај дан светле љубичастом бојом. Ова акција сада је већ позната под називом Љубичасти новембар.
Удружење Мали Див реализује и програме едукације на пољу терапеутских активности које нису у систему социјалне и здравствене заштите а важне су за развој превремено рођене деце. Један од таквих програма је Додир за здравље. Петодневна обука 10 медицинских сестара из нашег Института за неонатологију у Београду техници бејби масаже спроведена је 2014.године уз стручно вођство Еве Вестман, сертификоване инструкторке IAIM-а за територију Србије. Након завршене обуке, медицинске сестре стекле су квалификацију инструктора масаже беба, а тиме и могућност да, поред тога што и саме спроводе програм масаже, овој техници подучавају и родитеље, што је најважнији циљ овог пројекта.
Од 2013. године, у сарадњи са терапеутима Удружења за хипотерапију „Потковица“ и Клиником за рехабилитацију „Др Мирослав Зотовић“, Удружење Мали Див сваке године спроводи и пројекат Мали храбри џокеј, континуирани вишемесечни програм хипотерапије за децу са сметњама у развоју, пре свега децу која болују од церебралне парализе. Пројекат се финансира из донација и хуманитарних аукција уметничких дела и реализује на простору ЈП Хиподром Београд. Деца из овог пројекта су учествовала на Beograd Open-u - Међународним спортским играма особа са инвалидитетом и освајала награде.
Удружење Мали Див активно је и на пољу унапређења општих услуга здравственог система и услова лечења превремено рођене деце. Једна од таквих активности била је донација пулсног оксиметра Институту за неонатологију 2017. године.
У више наврата Удружење је предузело и кораке успостављања дијалога са доносиоцима одлука у области здравствене и социјалне заштите од интереса за превремено рођену децу и њихове родитеље. Један од таквих примера је иницијатива која је упоућена Министарству за рад,запошљавање, борачка и социјална питања поводом нове верзије Закона о раду са предлогом да се у тај акт унесе посебна измена која се односи на дужину трајања породиљског одсуства, односно одсуства са рада ради неге детета, за мајке превремено рођене деце.
У свим својим активностима Удружење Мали Див полази од потреба породица превремено рођених беба. Све активности спроводе се са фокусом на што бољи здравствени и социјални третман превремено рођене деце у циљу стварања услова за остваривање њиховог пуног потенцијала.
Активности Удружења спроводе се уз стручну помоћ или уз обавезну консултацију са здравственим радницима, уз финансијску и организациону подршку партнера и пријатеља удружења и у сарадњи са реномираним домаћим и интернационалним организацијама које се баве правима и здрављем деце.